
SKI KYPR






Historie Kyperského lyžařského klubu
Kyperský lyž. klub byl založen v roce 1947 skupinou nadšených kyperských a britských lyžařů. V té době průkopníci lyžování na Kypru chodívali do Troodos pěšky trénovat jakožto sníh na silnicích nebyl uklízen. První vlek, jehož poslední stožár je vidět dodnes, byl postaven naproti Jubilee Hotel blízko Troodos Square. Byl to důmyslný výmysl, poháněn díeslovým strojem značky Ford, který přes válce uváděl do pohybu lodní lano, na které se lyžaři zahákli opaskem a byli vytáhnuti nahoru kde se uvolnili speciální kličkou na opasku.
V roce 1967 si Kyp. lyž. klub pronajal území a upravil sjezdovku North Face do dnešní podoby a zároveň vybudoval nový elektricky poháněný vlek, který je stále využíván. Byl však problém. Sjezdovka North face byla příliš prudká pro začátečníky a tak se začala budovat sjezdovka v Sun Valley společně s kafetérií. V roce 1972 byl postaven vlek Hermes a v roce 1985 vlek Hera.
V roce 1963 se Kypr stal členem Mezinárodní Lyžařské Federace (FIS). První mezinárodní lyž. závody na Kypru se jely v roce 1969 s účastí týmů z 9-ti zemí. V roce 1978 se Kypr poprvé účastnil závodů světového poháru v Garmish Partenkirchen v Německu se závodníky Philippos Xenophondos, Lambros Lambrou, Demetris Papatheodotou a kapitánem týmu Pavlos Michaelides.
Kyperská vlajka byla vztyčena na Zimních Olympijských hrách poprvé v roce 1980 v Lake Placid v USA. Kypr reprezentovali závodníci Philippos Xenophondos, Andreas Pilavakis, Lena Aristodemu a kapitán týmu Nearchos Theodorou.
V roce 2004 byl nejlepší závodník Kypru Theodoros Christodoulous reprezentující zemi na světových lyž. závodech i Olympijských hrách.
Kypr sněhem zavátý
Když jsem poprvé přijela na Kypr studovat netušila jsem, že tu jsou hory. Měla jsem hrůzu, jak to tu vydržím bez kopců, sněhu a lyží. Naštěstí existují turističtí průvodci a v nich kontakty na nejrůznější lákadla pro turisty, což mě přivedlo na stopu. Na Kypru se lidé užívají slunce na rozpálených písečných plážích a surfováním na mořských vlnách. Při zmínce o lyžování se jim vybaví lyžování vodní, neboť spousta domorodců lyžařský areál na svém ostrov nezná. A nevědí, o co přicházejí.
Tratě božských jmen
Sjezdovky Aphrodité, Hermes, Dias a Hera se rozkládají na jižním a severním svahu nejvyšší hory Kypru - Olymp ( 1 950m) – v pohoří Troodos. Je tu skvělá atmosféra. Z vrcholu sjezdovky Dias, nazývané také North Face, je vidět moře a pohoří Kyrenia, které je součástí severního území Kypru. Je to nejdelší a nejobtížnější místní sjezdovka. Kdo lyžuje tady, je dobrý lyžař. Pořádají se tu každoročně FIS závody s účastí Kypru, Řecka, Libanonu či Islandu a divácká účast bývá veliká – každý chce vidět ty borce, co projíždějí branami neskutečnou rychlostí.
Na jižním svahu Olympu jsou sjezdovky kratší a lehčí. Je to ideální místo pro začátečníky a pro ty, co chtějí zkusit nebo si jen sáhnout na sníh. Tito lidé tu převažují nad vážnými uchazeči o lyžařské umění. Vypadá to jako mravenci všech barev a národností na jednom mraveništi s občasnou srážkou, řevem a smíchem.
Výuka se zapíchnutými lyžemi
Pro ty ambiciozní je tu lyžařská škola Cyprus Ski School, organizovaná kyperským lyžařským klubem. Ačkoliv je tu nedostatek vzdělaných lyžařských instruktorů, ani několikanásobný pokus jim poskytnout znalosti a dovednosti moderní lyžařské metodiky se mi nezdařil. Možná proto, že jsem cizinka a oni hrdí Kypřané, anebo proto, že jsem žena a oni hrdí muži. Nevadí, aspoň je tu více legrace a při pozorování skupiny nováčků, jak se pokouší udržet se na lyžích a kouřící pán s lyžemi zapíchnutými ve sněhu vedle sebe jim dává pokyny, co mají dělat. Po několika minutách tento pán - instruktor začíná být nervozní a nechápe, že ti lidé nedělají, co jim říká.
Avšak Aphroditin ostrov, jak bývá Kypr nazýván, není zcela bez opravdových lyžařů. Je tu spousty nadšených lidí i závodníku. Kyperská lyžařská federace podporuje závodní lyžování a umožnuje svým svěřencům trénovat s řeckým, nebo rakouským týmem k dosažení lepších výsledků. Zemi reprezentoval závodník Theodoros Christodoulou na světových závodech i olympijských hrách. Poprvé zavlála kyperská vlajka na OH v zimě roku 1980.
Ve zdejším areálu je možnost zapůjčit si kompletní lyžařské vybavení. Nabízí se tu příjemné občerstvení ve stylové cafeterii Sun Valley anebo v restauraci alpského stylu na North Face. Lidé, které tu potkáte, jsou přátelští , pohostinní a stále se usmívající Kypřané. Dorozumíte se tu řecky a anglicky.
Až Vám vlekař nabídne zivanii, rozhodně neodmítejte – příjemně vás prohřeje. Ale nedivte se, pokud žádný vlekař na nástupišti vleku nebude stát. Pravděpodobně chumelí a on nemá čepici.
TEXT - SILVIE GROHOVÁ